سامسونگ و ال جی در بازار ایران

سامسونگ و ال جی در بازار ایران :داستان کره‌ای‌ها در ایران؛ در مورد سامسونگو ال‌ جی در بازار ایران  لوازم خانگی باید گفت همه چیز از انتشار یک خبر شروع شد مبنی بر اینکه سامسونگ و ال‌جی از بازار لوازم خانگی ایران خارج می‌شوند. خبری که نگرانی‌های زیادی برای خریداران و بازار در پی داشت و حتی باعث واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه شد؛ واکنشی که در آن ذکر شده بود ورود دوباره به بازار ایران برای شرکت‌هایی که «قلدری آمریکا» را بپذیرند کاری سخت خواهد بود.

توییت سخنگوی وزارت امور خارجه.

در مورد  سامسونگ و ال جی در بازار ایران باید گفت ممنوعیت یک سال و نیمه واردات لوازم خانگی از تیرماه سال گذشته تاکنون تاثیری در بازار این دو برند کره‌ای نداشته و مشاهدات میدانی در بازار نشان می‌دهد که هنوز هم این دو برند یکه‌تاز بازار هستند.

اما چه شده که ال‌جی و سامسونگ با این یکه‌تازی و بعد از نزدیک به بیست سال فعالیت در ایران، تصمیم گرفته‌اند به بازار لوازم خانگی در کشور پشت کنند؟ اصلا آیا اساسا و واقعا آنها می‌خواهند دیگر در این بازار حضور نداشته باشند و یا موضوع چیز دیگری است؟

 

ال‌جی قصد خروج از ایران را ندارد

در مورد  سامسونگ و ال جی در بازار ایران باید گفت «کاوه مفتخری» مدیر بازاریابی ال‌جی در ایران در گفتگو با دیجیاتو موضوع خروج ال‌جی از ایران را رد می‌کند و می‌گوید ال‌جی سعی کرده و سعی خواهد کرد تا با وجود شرایط تحریم‌ها در بازار ایران باقی بماند. او با اشاره به موضوع تغییر تابلوهای فروشگاه‌ها می‌گوید:

«خود اتحادیه داستان کشیده شدن پایین تابلوها را آغاز کردند ولی باید بدانیم که این تابلوها متعلق به برندها نیست و برای فروشگاه‌ها است. ما همچنان در ایران هستیم و همکاری خود را با گلدیران ادامه می‌دهیم.

ال جی

محصولات‌مان نیز در بازار موجود است. برای خیلی از کالاها موجودی یکساله‌ای داریم، نظیر کولر گازی. خیلی از فروشگاه‌ها همچنان تابلوی ال‌جی را دارند و یک سری فروشگاه هم می‌خواهند با برند جدید جی‌پلاس همکاری کنند؛ اما این موضوع دخلی به خروج ال‌جی از ایران ندارد.»

او در پاسخ به این پرسش که در واردات محصول جدید مشکلی وجود دارد یا خیر می‌گوید: «پیش از تحریم‌ها واردات یک سری محصولات ممنوع شده بود و برخی محصولات نیز که ممنوع نیستند توسط گلدیران از طرق مختلفی وارد کشور می‌شود.»

ال جی

به گفته مفتخری شرکت ال‌جی تکنولوژی خود را به ایران انتقال داده و خط تولید یک سری محصولات جدید را در اینجا راه‌اندازی کرده بود و برای همین هم قرار شد تا یک سری تولیدات داخل ایران انجام شود و از واردات آن ممانعت به عمل بیاید: «برای مثال خط تولید یخچال که خیلی پیشرفته‌ است در ایران راه‌اندازی شده است.»

آنطور که «مرتضی میری»، رئیس اتحادیه فروشندگان و تولید‌کنندگان لوازم خانگی اعلام کرده، شرکت‌های سامسونگ و ال‌جی یک سالی از فروش مواد خام و اولیه به شرکت‌های ایرانی همکارشان ممانعت به عمل ورزیدند؛

صحبتی که مفتخری آن را چندان درست نمی‌داند و می‌گوید که شرکت ال‌جی در همین دوران تحریم‌های سخت نیز به شدت سعی کرده تا با ایران همکاری کند:

«ال‌جی به گلدیران این فرصت را داد تا بتواند تولیدات جی‌پلاس را برنامه‌ریزی و شروع کند. مشکلات خدمات پس از فروش را با گلدیران حل و فصل کردیم و سعی کردیم همکاری ادامه داشته باشد. قطعات فقط از چین نمی‌آید و از همه جای دنیا می‌آید و مشکلات ریز و درشتی بر سر واردات آنها وجود دارد.

مشکلات بیمه ای

مشکلات بیمه‌ای، بانکی و کشتیرانی و… که مانع از واردات آسان کالاها می‌شود. در این شرایط تامین این قطعات کار بسیار سختی است، ده درصد برخی محصولات از آمریکا وارد می‌شود که واردات آنها دو چندان سخت‌تر است.»

مفتخری با اشاره به این محدودیت‌ها می‌گوید که ال‌جی با وجود دانستن این موضوع که پول اعطای قطعات به شرکت ایرانی بلوکه خواهد شد، در همین اوایل سال ۹۸ بار بزرگی را وارد کشور کرده که تا یکسال جواب خدمات پس از فروش گلدیران را بدهد: «این در حالی است که پول ما بلوکه شده و نمی‌توانیم به آن فعلا دسترسی داشته باشیم.»

مفتخری تاکید دارد که ال‌جی به دنبال راه‌هایی است که همکاری را ادامه دهد و واردات ادامه داشته باشد؛ او به دیجیاتو می‌گوید اینکه یک سری تابلو عوض شده باشد دلیلی بر اینکه شایعه خروج ال‌جی از کشور پخش شود نیست: «این شایعات و پخش‌کنندگان رسانه‌ای آنها اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.»

اتحادیه فروشندگان و تولید‌کنندگان لوازم خانگی: ال‌جی کره با گلدیران همکاری ندارد

از سوی دیگر «مرتضی میری»، رئیس اتحادیه فروشندگان و تولید‌کنندگان لوازم خانگی در گفتگو با دیجیاتو تاکید می‌کند که همکاری گلدیران با ال‌جی قطع شده و به نقل از مدیران شرکت گلدیران می‌گوید که این همکاری قطع شده است: «آنها اعلام کردند که دیگر هیچ رابطه‌ای با ال‌جی کره ندارند و همچنان در بازار حضور دارند ولی با برند جی‌پلاس در خدمت مردم هستند.»

گلدایران

میری در پاسخ به این پرسش که این اعلام قطع همکاری کجا ذکر شده به دیجیاتو می‌گوید: «خاطر جمع باشید و از قول اتحادیه بنویسید، مدیران گلدیران اعلام کردند که هیچ‌گونه ارتباطی با شرکت ال‌جی کره وجود ندارد و جی‌پلاس فعالیت خود را ادامه خواهد داد و به فکر صادرات محصول است.» میری تاکید دارد که تابلوهای مغازه‌های نمایندگی گلدیران هم به تدریج به جی‌پلاس تغییر نام خواهند داد.

رئیس اتحادیه فروشندگان و تولید‌کنندگان لوازم خانگی در رابطه با خروج سامسونگ از ایران نیز به دیجیاتو می‌گوید: «سامسونگ کمی دیرتر همکاری خود را قطع خواهد کرد چرا که یک مقدار قطعات وجود دارد که می‌تواند به دست مصرف کننده برسد.

خود آقای «موسوی مجد» که جزو مسئولین سامسونگ هستند و سخنگوی انجمن صوتی و تصویری و ریاست این انجمن را نیز بر عهده دارد، این موضوع را تایید کرده است. سامسونگ هم قرار است با برند سام فعالیت خود را در ایران  دهد.»

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.