وارد کننده اصلی قطعات SKD لوازم خانگی به ایران کیست؟

قطعات SKD لوازم خانگی قطعات منفک این لوازم هستند که توسط وارد کنندگان مجاز از طریق گمرک با تعرفه حدود ۳۰ درصد وارد می شوند و با مونتاژ در داخل کشور، به عنوان محصول تمام شده به مشتریان عرضه می شود. جالب اینجاست که در کارخانه مبدا خارجی برای منفک کردن این قطعات از یکدیگر؛ حدود ۱۰ درصد به قیمت کل لوازم خانگی اضافه می شود ولی هنگام واردات، به دلیل قطعه منفک بودن این لوازم به جای تعرفه واردات لوازم خانگی که حدود ۷۰ درصد است، تنها ۳۰ درصد تعرفه گمرکی پرداخت می شود. یعنی عملا وارد کننده با کاهش ۴۰ درصدی حق گمرک، فرار قانونی از پرداخت حق گمرکی صورت می گیرد.

در صدر وارد کنندگان لوازم خانگی به ایران، دو شرکت سامسونگ و ال.جی به چشم می خورد. ولی این شرکتها، به خصوص شرکت سامسونگ، هیچ وارداتی را به نام خود ثبت نمی کنند.

آنها با ایجاد شرکتهای اقماری و با اسامی دور از ذهن، اقدام به واردات اقلام منفک لوازم خانگی می کنند تا به سادگی قابل ردیابی نباشد. این پیچیدگی و پاسکاری اموال وارداتی این شرکت باعث می شود پیگیری مبدا و مقصد اقلام وارداتی چندان مشخص نباشد. به طور مثال، رئیس هیات مدیره سامسونگ با حضور بقیه اعضای خانواده خود شرکتی را به نام آرین کارن کیش با شماره ثبت ۱۰۲۶۳ در منطقه آزاد کیش به ثبت رسانده اند که زمینه اصلی آن، واردات است و سرمایه اعلامی آن نیز اخیرا به ۲۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته. ناگفته پیداست سرمایه اصلی این شرکت، بسیار فراتر از ارقام اعلام شده در اوراق ثبت است.

این شرکت، با گردش کاری پیچیده ای، در همان روزی که سرمایه خود را ارتقا داده و آماده واردات بیشتر قطعات منفک لوازم خانگی (skd) به ایران شده است، اساسنامه جدید شرکت دیگری به نام سام آرین کیش را به صورت “سهامی خاص” در همان منطقه آزاد کیش، به ثبت رساند و اتفاقا سهام شرکت سام آرین کیش، تنها ۱۰۰ میلیون تومان است.

جالب اینجاست که سهامدار اصلی و عمده این شرکت جدید (سام آرین کیش) شرکت “آرین کارن کیش” است که از طرف شرکت آرین کارن کیش، فردی به نام “مهدی ق”، عهده دار ریاست هیات مدیره شرکت سام ارین کیش شده است.

او که در سامسونگ به نام نوید قنادان شناخته می شود، فارغ التحصیل رشته دامپزشکی در حال حاضر مدیر بازاریابی یکی از شرکت های اصلی سامسونگ در ایران است که دست راست رئیس هیات مدیره سامسونگ ایران، معتمد و مسئول ارتباط با رسانه های سامسونگ در ایران شناخته می شود. کسی که مسئولیت سفارش تبلیغات و آگهی هایی که از سوی سامسونگ کره جنوبی به رسانه های ایران را بر عهده دارد و همچنین مسئول چانه زنی با دیگران در این حوزه قلمداد می شود.

مسئله اصلی در اینجا، فرار از دادن حق گمرک قانونی واردات قطعاتی است که سامسونگ آنها را به عنوان قطعات یدکی به منطقه آزاد کیش وارد می کند.

طبق بند ۲ از ماده ۵ قانون مناطق آزاد، “ماشين‏ آلات، مواد اوليه، اجزا و قطعات مورد نياز توليد، تجهيزات و ابزارآلات توليدي، قطعات يدكي و وسايل نقليه سرمايه‏اي (به استثناي اتومبيل سواري و قايق تفريحي” از پرداخت عوارض بندري و فرودگاهي معاف ولي مشمول پرداخت هزينه‏ هاي خدماتي مي‏باشند. به عبارت دیگر اگر وارد کننده ای از مبدا یک کشور خارجی (مثلا امارات متحده عربی و دوبی) قطعات منفک را به عنوان قطعات یدکی وارد کند، نه تنها از پرداخت عوارض گمرکی ۷۰ درصد معاف می شود، بلکه برای او معافیتهای دیگری نیز در نظر گرفته می شود. از جمله اینکه واردات این قطعات مشمول معافیت نزدیک به ۴۰ درصدی نسبت به عوارض گمرکی ۷۰ درصدی واردات سایر لوازم خانگی در نظر گرفته می شود و در یک کلام، معافیت گمرکی، باعث می شود قطعات بسیار ارزان و ناچیز به سرزمین اصلی (ایران) وارد شود.

حال اگر شرکت صادر کننده به ایران، (مثلا از سامسونگ) ارزش اسمی و ارزی قطعات یدکی را پایین تر از قیمت واقعی اعلام کند، باز هم حقوق گمرکی واردات که تابعی از قیمت اصلی کالای وارداتی، کمتر از میزان اصلی خود خواهد شد که این امر در درباره واردات سامسونگ به ایران مسئله ای کاملا عادی است و مستندات جدیدی در این رابطه به زودی منتشر خواهد شد.

چرخاندن قطعات یدکی وارداتی در شرکتهایی که در مناطق آزاد ثبت شده و اسامی بعضا دور از “سامسونگ” دارند، و البته نام سهامداران اصلی آن، با واسطه به میان آمدن اسم کارکنان خود در فاکتورها و اسناد، جایی برده نمی شود، امری عادی و معمول در این گونه تجارت شمرده می شود. یعنی از یک سو، شناسایی مبدا و مقصد قطعات به سادگی مقدور نیست و از سوی دیگر، با وجودی که فروشنده و خریدار این معاملات صوری، یک نفر هستند، علاوه بر افزایش هزینه تمام شده به دوش مصرف کننده، ردیابی خریداران و فروشندگان واقعی نیز با مشکل مواجه شده و این مسئله، زمینه ساز تخلفات احتمالی دیگر از جمله فرار مالیاتی می شود.

دلیل عملیات پیچیده سامسونگ
واقعیت این است که فرارهای قانونی و تخلفات عدیده شرکت سامسونگ در ایران، مسئله ای غیر قابل انکار است. حضور پولهای بادآورده ناشی از واردات با گریز از پرداخت حق گمرکی، در ساخت و سازهایی که میراث فرهنگی تهران را تهدید می کند، پیش از این نیز بارها در رسانه ها مطرح شده، ولی نکته مهم، ضربه دیگری است که این گونه واردات قطعات منفک (skd) به تولید ملی می زند. شرکت سامسونگی که به گفته رئیس هیات مدیره آن، حیات و ممات آن وابسته به واردات از کره جنوبی است، با راه اندازی خطوط مونتاژ در کشور، ضربه بزرگی به تولید ملی می زند و باعث بیکاری هزاران نفر در این مرز و بوم شده است. بیکاری ای که منشا بسیاری از مشکلات اجتماعی از جمله مفاسد اخلاقی، اعتیاد، فقر، فروپاشی خانواده های کارگران و نگرانی از آینده در بین اقشار فرودست جامعه است.