تولید نخستین بخاری گازسوز ترموالکتریکی جهان توسط محققان و متخصصان ایران

صنایع و بازرگانی – فرازنیوز: عضو انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با تاکید بر لزوم کاهش مصرف انرژی در بخاری های گازسوز گفت: پس از چند سال فعالیت در زمینه تحقیق و توسعه و با همت متخصصان شرکت ایران گرما، نخستین بخاری گازسوز ترموالکتریکی جهان در کشور تولید شد.

به گزارش پایگاه خبری”فراز” علیرضا ناصری در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به این که، این بخاری گازسوز با قابلیت انتقال انرژی گرمایشی از سه طریق همرفتی، تابشی و جا به جایی اجباری در کشور طراحی شده است، افزود: بخاری های گازسوز ترموالکتریکی، انرژی گرمایشی ایجاد شده توسط سوختن گاز را به انرژی الکتریکی تبدیل و آن را جهت راه اندازی فن و شعله نمای مجازی بخاری بکار می گیرد.

وی با بیان این که، با استفاده ازالکتریسیته تولید شده می توان راندمان مصرف انرژی این نوع بخاری ها را افزایش داد، گفت: تولید بخاری های گازسوز با فناوری های نوین و راندمان بالا می تواند معادل تولید گاز ۲ فاز پارس جنوبی صرفه جویی انرژی برای کشور به همراه بیاورد.

مدیرعامل شرکت ایران گرما با اشاره به مزیت ها و صرفه جویی های انرژی در استفاده از این سیستم در بخاری های گازسوز و عدم وجود نمونه خارجی آن یادآور شد: نتیجه انجام فعالیت های R&D گسترده سبب شد پس از گذشت پنج سال و با صرف هزینه گزاف تحقیقاتی نخستین نمونه بخاری ترموالکتریک در ایران طراحی و به مرحله تولید اولیه برسد.

وی با اشاره به تبیین تفاهم نامه ای بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نفت، گفت: براساس این تفاهم نامه مقرر شده بود تا ۲۰ میلیون دستگاه بخاری با راندمان بالا و تکنولوژی جدید جایگزین بخاری های ناکارآمد فعلی شوند تا شاهد افزایش صرفه جویی انرژی در بخاری های گازسوز کشور باشیم.

ناصری افزود: پس از گذشت یک سال و اندی هم اکنون این طرح به تولید ۲ میلیون دستگاه و تجهیز بخاری ها به سیستم مدیریت مصرف(شیر کنترل ترموستاتیک) اصلاح شده است و همچنین زمان اجرایی شدن این طرح تا سال ۱۳۹۶ به تعویق افتاد تا به امید اجرایی شدن این طرح بتوان میزان ۵۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف گاز کشور صرفه جویی شود.

وی از تشکیل کمیته راهبردی ارتقا رده انرژی بخاری های گازسوز در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: این کمیته با حضور چند شرکت پیشرو در تولید بخاری و شیر کنترل گاز، کارشناسان سازمان ملی استاندارد، کارشناسان وزارت صنعت و سازمان بهینه سازی مصرف انرژی تشکیل شده است.

ناصری افزود: این کمیته خروجی های ارزشمندی همچون بررسی استاندارد عملکرد و برچسب انرژی بخاری گازسوز، ساخت نمونه های بخاری با راندمان بالا و تدوین طرح ممنوعیت تولید بخاری با برچسب انرژی کمتر از رتبه D را از ابتدای سال ۹۴ تصویب کرد، که به علت وجود برخی موانع مدت آن تمدید شد.

مدیر عامل شرکت ایران گرما خاطر نشان کرد: با وجود موانع  زیادی که پیش روی اقتصاد و صنعت ایران وجود دارد، یک راه حل مطمئن جهت کمک به خروج از رکود فعلی می تواند حمایت دولت از شرکت های صاحب تکنولوژی جهت توسعه و تولید محصولات با فناوری بالا و همچنین کمک به افزایش بهره وری فرآیندهای تولیدی در صنایع باشد.

وی گفت: در همین راستا، تولید کنندگان داخلی نیز می توانند با هدف یافتن ارزش افزوده در نوآوری، خلاقیت و دانش فنی و همچنین توسعه مدلهای جهانی تولید بهینه در بنگاه اقتصادی خود، به تسریع خروج از رکود کمک نمایند.

وی افزود: این در حالی است که موضوع اقتصاد مقاومتی بدرستی درک و اجرا نشده، لذا به دلیل وجود مشکلات عدیده تولیدی از جمله افزایش قیمت حامل های انرژی و افزایش دستمزدها، فرآیندهای نا کارآمد در گمرکات کشور، مالیات بر ارزش افزوده تحمیلی به تولید کنندگان، بروکراسی اداری و عدم حمایت عملی دولت و سایر علل، تنها منجر به سرکوب تولیدکنندگان در برابر شرایط موجود شده است.

عضو انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزود: در حالی که ایجاد خلاقیت در صنایع، نیازمند حمایت عملی دولت است؛ اما تا کنون وعده های داده شده عملی نشده و برنامه های مشخصی نیز بصورت شفاف تبیین و تفهیم نگردیده است.

وی گفت: در سال ۲۰۰۸ برخی کشورهای صنعتی و پیشرفته در دنیا برای رفع رکود در صنایع خود، بودجه هایی را برای انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و افزایش بهره وری به شرکت های صنعتی تزریق کردند که این روش نیز باید در ایران اجرایی شود.

ناصری تاکید کرد: در راستای سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهت کمک به طرح های توجیه پذیر در خصوص بهینه سازی مصرف سوخت قرار است تا تسهیلات یارانه صنعت و همچنین باز پرداخت از محل تبصره بند “ق” که بخش صرفه جویی های مصرف انرژی است به تولیدکنندگان داخلی اختصاص یابد.