تدوين استاندارد مصرف آب براي ماشين‌هاي لباسشويي خانگي

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی۱۱۱۱ ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ 
مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب، برچسب مصرف آب ماشین‌های لباسشویی خانگی را به ‌عنوان نخستین استاندارد در زمینه تعیین معیار مصرف آب لوازم خانگی تدوین کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع ‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مرکز تحقیقات آب و فاضلاب پیش نویس این استاندارد را در سال ۱۳۹۳ تهیه کرد، و سازمان ملی استاندارد ایران آن را با عنوان quotation mark ماشین‌های لباسشویی برقی خانگی ـ تعیین معیارهای مصرف آب و دستورالعمل برچسب آب quotation mark و کد ۱۸۶۱۴ به چاپ رساند و هم اکنون به‌عنوان مرجع رتبه‌بندی ماشین‌های لباسشویی از حیث مصرف آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اکبرزاده ، مدیر مرکز آب و فاضلاب و دبیر تدوین این استاندارد اعلام کرد: در کمتر از یک سال، تمامی مراحل تدوین مطابق آئین‌نامه مصوب سازمان ملی استاندارد ایران انجام شده و به منظور تعیین معیارهای مناسب و اجرایی در برچسب‌گذاری مصرف آب ماشین‌های لباسشویی خانگی، بیش از ۱۵ جلسه کمیته فنی برگزار شد.
در این نشست‌ها، نمایندگان سازمان‌های ذی‌ربط از جمله وزارت نیرو (دفتر معیارها و ضوابط فنی آب و آبفا، دفتر بهبود بهره‌وری و اقتصاد آب و آبفا و دفتر استانداردهای فنی مهندسی و اجتماعی و زیست‌محیطی برق و انرژی)، سازمان ملی استاندارد ایران (کمیته برق و الکترونیک)، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و شرکت‌های تولید کننده لوازم خانگی مانند آبسال، ارج و پاکشوما حضور داشتند.
وی یادآور شد تدوین استاندارد برچسب‌گذاری مصرف آب سایر کالاهای خانگی مانند شیرآلات، سردوش، فلاش‌تانک، کولرهای آبی و ماشین‌های ظرفشویی در دستور کار مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب قرار دارد.